Uyku Süresi Ve Kalitesiyle İlişkili Faktörler

6 885

Günümüzde uyku süresinin kısalması ve kalitesiz uyku düzeni yaygın olarak görülen durumlardan biri olup bazı sağlık sorunlarıyla da önemli ilişkisi bulunmaktadır. Uyku süresini ve kalitesini etkileyen pek çok faktör bulunmakta olup bireyin beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı ilişkili bulunan önemli etkenler arasında yer almaktadır. Yetersiz uyku süresi metabolik süreçlerde farklılaşma yanında iştah kontrolü ve beslenme düzenini değiştirerek uyku süresi ve obezite arasında gözlenen ilişkiye aracılık ederek katkıda bulunmaktadır. Genel sağlık bakımının önemli bir bileşeni olan uyku süresinin kısalması ve kalitesinin düşmesi sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinde bozulmayla ilişkilendirilmektedir. Uyku kalitesinin arttırılmasında fiziksel aktivitenin arttırılması gibi yaşam tarzı davranışlarının değiştirilmesinin yanında beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi etkili olabilecektir.

Uyku sorunlarının genel nedenleri arasında hastalıklarla ilişkili metabolik düzensizlikler, psikolojik değişimler, beslenme davranışı, yaşam tarzı ve iştah değişiklikleri gibi durumlar sıralanabilir. Uyku kalitesi ve besin alımı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi önem taşımaktadır çünkü uyku kalitesini etkileyen diyetsel faktörler kolaylıkla iyileştirilebilir iken uyku kalitesinin bağımsız olarak değiştirilmesi mümkün olamamaktadır. Ayrıca, uyku süresine ek olarak uyuma zamanı da diyetsel alımla ilişkili bulunmuştur.

Sonuç olarak; yetersiz ve kalitesiz uyku durumu bireyin yaşam tarzını, beslenme davranışlarını ve dolayısıyla sağlık durumunu etkileyen önemli belirleyiciler arasında yerini almıştır. Günümüzde yetersiz uyku süresi ve kalitesi pek çok hastalıkla ilişkilendirilmekte olup bu hastalıkların oluşmasını önlemek ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmek amacıyla bireylerin uyku kalitelerinin düzeltilmesi ve optimal beslenmelerinin sağlanması gerekmektedir.

6 Yorumlar
 1. Semihaözalp diyor

  Rabia Hanım verdiğiniz bilgiler gerçekten çok faydalı bu tür yazılarınızın devamını bekliyorum ayrıca danışmanlarınıza olan ilginiz ve içten davranışınız gerçekten takdir edilesi?

 2. Aysenur diyor

  Merhaba ,
  Sabah 7 de eşim ile beraber kahvaltı ediyorum. Ev hanımıyım evin işi gücü derken öğlene doğru felaket şekilde uykum geliyor ve bazen uyuyorum kahvalti agirlik çöktürüyor üzerime . Bu durumu nasıl düzene sokabilirim?

 3. Mehmet diyor

  Uyumadan önce cerez vs atistirmalik yiyorum . Sabah kahvalti yapamiyorum .

 4. Cemal diyor

  Uyku duzenimi bir turlu otutturamiyorum

 5. Zehra diyor

  ???

 6. Zeynep aksu diyor

  Uyku problemimiz var

Yorum Yapın