Tuz: İşlevleri Ve Sağlık Etkileşimi

5 810

Tuz (sodyum klorür) insanlar için yüz yıllardan beri büyük bir öneme sahiptir. Lezzet verici maddeler arasında tuzun önemli bir yeri vardır. Besinlerin üretiminde ve saklanmasında da önemli fonksiyonları bulunmaktadır. Yüksek tuzlu diyetlerin hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, inme, mide kanserleri, osteoporoz, böbrek hastalıkları gibi bazı sağlık problemleriyle ilişkili olduğuna dair literatürde güçlü kanıtlar bulunmaktadır. Dünya’da birçok ülkede tuz tüketim miktarının otoriter kuruluşlar tarafından önerilenden fazla olduğu belirlenmiş ve diyette tuzu azaltmak adına gıda sanayi ortaklığıyla bazı uygulamalar yapılmaya başlanmıştır.

Tuz, besinlerin doğal yapısında bulanabilmektedir. Bunun yanı sıra diyetle tuz alım kaynakları; endüstriyel süreçte besinlere eklenmesi veya ev dışı beslenme uygulamaları, diğer sodyum içeren ürünlerin tüketimi, isteğe bağlı sofra tuzu eklenmesi ve içme suyudur. Besinlerin doğal yapısında bulunan tuzun diyete katkısının %12 civarında olduğu düşünülürken geri kalan kısmını besinlere ilave edilen tuzun oluşturduğu bildirilmektedir. Sofra tuzu ise diyetle sodyum alımının en önemli kaynağını (yaklaşık %90) oluşturmaktadır.

Tuz, lezzet verici özelliği ve besinlerin saklanmasındaki olumlu etkilerinin yanı sıra sodyum ve klorid bileşenleriyle önemli fizyolojik rollere de sahiptir. Ancak aşırı tuz tüketimi hipertansiyon başta olmak üzere inme, kemik erimesi ve mide kanseri gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle hem bireysel olarak hem de toplumsal olarak bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Bireysel olarak çocukluk çağından itibaren tuz tüketimi az olacak şekilde alışkanlıkların kazandırılması önemlidir. Toplumsal bazda yapılan uygulamalarda ulusal politikaların güçlendirilmesi, sürdürülmesi ve gıda sanayinin bu uygulamalara katılımının desteklenmesi gerekmektedir. Diyet ile tuz tüketiminin hem bireysel hem de toplumsal düzeyde azaltılmasında diyetisyenler başta olmak üzere sağlık profesyonellerine önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir.

5 Yorumlar
 1. Sena diyor

  Çok güzel açıklamışsınız bu yazınızı okuduktan sonra en kısa sürede tuz tüketimimi azaltıcam

 2. Serdar diyor

  Tuzu hayatimdan çikaramadim

 3. Nefise diyor

  Şekersiz çay tamam oldu da tuzsuz yapamadık oufff

 4. Zekiye diyor

  Ben yemeklerde kaya tuzu kullanıyorum

 5. Ilknur yıldırım diyor

  Sizin makalelerinizden faydalanarak çevreme destek oluyorum çok tesekkurler bizi aydınlattığınız için

Yorum Yapın