Tam Tahılların Sağlık Üzerine Etkisi

0 569

Ülkemizde tahıl ve tahıl ürünleri en çok tüketilen besin grubudur. Devlet Planlama Teşkilatı ve  Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre Türkiye’de temel besin, ekmek ve diğer tahıl ürünleridir. Günlük enerjinin ortalama %44’ü sadece ekmekten, %58’i ise ekmek ve diğer tahıl ürünlerinden sağlanmaktadır.ve diğer tahıl ürünleridir. Tam tahıl olarak bulgur, kırık buğday, makarnalık buğday, kılçıksız buğdayı kullanılırken, tam tahıl olmayan ürün olarak kuskus, beyaz un ve buğday tohumu kullanılmaktadır. Ayrıca esmer pirinç, yabani pirinç tam tahıl ürünü olarak değerlendirilirken, beyaz pirinç ve pirinç unu tam tahıl olmayan ürünlerdir. Tam tahıl tanesinin endosperm denilen kısımı tahılın enerji deposu olup, buğdayın %83’ünü oluşturmaktadır. Tahıl tanesinin %2.5’lik kısmını oluşturan rüşeym (% 2.5) kısmı protein, lipit, vitamin ve mineraller, kepek kısmı (% 14.5)  ise hem posa hem de vitamin ve mineral yönünden zengindir.

Tam tahıl tüketimi ile kanser arasında önemli bir ilişki kurulmaktadır. Tam tahıllarda yüksek miktarda bulunan diyet posası, fekal hacmi artırıp, bağırsaktan geçiş zamanını kısaltmakta ve toksik maddelerin bağırsakta uzun süre kalmasını engelleyerek, kalın bağırsak florasını olumlu yönde değiştirip zararlı bakterilerin çoğalmasını önlemektedir. Bu sayede toksik öğelerin bağırsak hücresiyle temas süresini azaltılarak kalın bağırsak rektum kanseri riski azaltılabilmektedir. Ayrıca mitojenlerin ince bağırsak epitel hücreleriyle etkileşim riskini de azaltmaktadır. Tam tahıllarda bulunan oligosakkaritlerin (inülin gibi) prebiyotik etkileri bulunmaktadır. Oligosakkaritler, bifidobakterileri uyararak E. coli ve Clostridium gibi patojen mikroorganizmaları azaltarak ince bağırsak florasını korumaktadır.

Sonuçta tam tahılların günlük diyette düzenli olarak tüketilmeleri kardiyovasküler hastalıklar, tip 2 diyabet, şişmanlık ve çeşitli kanser türleri gibi bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların oluşma riskini azalmaktadır. Tahıl bileşenlerinin hastalıkların önlenmesi ve tedavisindeki olumlu etkilerinden faydalanmak için tahıl tanesi rafine edilmeden tüketilmelidir. Karbonhidratlar beslenme tedavisinde anahtar rol oynamakta olup, diyetteki temel kaynağı tahıllardır. Son zamanlarda ekmek tüketiminin azaltılması ile ilgili çeşitli bilgilere rastlanılmaktadır. Oysa toplumumuzun en temel besin kaynağı tahıllardır ve özellikle tam buğday unundan yapılan ekmektir. Vücudun çeşitli besinlere ihtiyacı vardır. Besin çeşitliğini azaltmak doğru bir uygulama değildir. Öğünlerde tüm besin gruplarına dengeli bir biçimde yer vermek, yani çeşitli besinler tüketmek önerilmektedir. Yeterli ve dengeli beslenme kişiye özel olup, bireylerin hangi besinden ne kadar tüketeceği hastalık durumuna, yaşına, cinsiyetine, günlük aktivite düzeyi gibi birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak günde 3-4 porsiyon kadar tam tahıl ürünlerinin tüketimi önerilmektedir.

Yorum Yapın