Sıvı Tüketimi İle İlgili Öneriler

6 581
 • Soğuk günlerde veya yazın çok sıcak, rutubetli günlerde olduğu gibi aşırı sıcaklık durumunda, vücudun normal sıcaklığını korumak için suya olan ihtiyaç artmaktadır. Sıcak, nemli havalarda vücut terleyerek sıvı kaybını arttırır. Bu nedenle sıcaklık artışının olduğu günlerde sıvı tüketiminin artırılmasına özen gösterilmelidir. Sıcaklık artışının olumsuz etkilerinden korunmak için bireyler dışarıya çıktıklarında mutlaka yanlarında su bulundurmalıdır.
 • Vücudun sıvı ihtiyacının karşılanması için en iyi içecek sudur. Bununla birlikte terleme ile kaybedilen elektrolitlerin yerine konması açısından ayran, vitamin ve antioksidan özelliklerinden dolayı bekletilmeden içilen taze sıkılmış meyve suları ve maden suyu sıvı gereksiniminin karşılanması için tercih edilebilecek diğer içeceklerdir.
 • Yemeğe çorbayla başlanması ve yemek sırasında en az bir su bardağı su tüketilmesi sıvı tüketiminin artmasını sağlayacaktır.
 • Koyu çay, kahve ve asitli içecekler gibi kafein içeren içecekler sıvı ihtiyacını karşılamak için uygun değildir. Aşırı kafein tüketimi, vücuttan su kaybına neden olmaktadır
 • Yaz aylarında egzersiz ve spor yapılırken kış aylarına göre daha fazla sıvı kaybedileceği göz önüne alınarak yine sıvı tüketimine dikkat edilmesinde fayda vardır. Hatta susama hissi beklenmeden su tüketmeye özen gösterilmelidir.
 • Sabah kalkıldığında, her tuvalet sonrası kaybedilen sıvıyı yerine koymak, sıcak havalarda çalışırken, özellikle hava ve deniz yolculuklarında su tüketimi arttırılmalıdır.
 • Bebekler ve çocuklar sıvı kayıplarını ifade edemeyebilecekleri için anne- babaların dikkatli olması önemlidir.
 • Yaş ilerledikçe susama duygusu azaldığı için yaşlı bireylerin su içme konusunda uyarılması ve teşvik edilmesi önemlidir.
 • Gebe ve emzikliler de su tüketimi konusunda riskli bireyler arasındadır. Bu dönemde gereksinimin artması nedeniyle özellikle de yaz aylarında mutlaka düzenli ve yeterli su tüketiminin sağlanmasına özen göstermelidirler.
6 Yorumlar
 1. Zeynep aksu diyor

  ???

 2. Güler yilmaz diyor

  Su icmeyi ögrendim sayenizde…

 3. Nasibe Er diyor

  Çok faydalı makaleler, kendimce evde uymaya uygulamaya çalışıyorum. Sevgiler…

  1. Murat diyor

   Bende öyle yapıyorum

 4. Nermin diyor

  Bir doktor değil bir arkadaş oldun. Seninde her şey gonlünce olsun beni mutlu ettin sağlığıma kavuştum.

 5. Burcu diyor

  Her sabah kalkınca su içiyorum eveeeett

Yorum Yapın