Sağlıklı Bir Ağız İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

0 335

Gelişmiş ülkelerde özellikle yaşam biçimi ve beslenme alışkanlıklarındaki değişim diş çürükleri insidansının artmasına neden olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ağız sağlığının geliştirilmesinde, ağız ve diş sağlığı sorunlarının önlenmesinde beslenmenin önemi üzerine vurgu yapmaktadır. Beslenme açısından ağız sağlığıyla ilişkili besinler karyojenik, kariostatik ve antikaryonejik özelliklerine göre ayrılmaktadır. Besinler sahip oldukları bu özelliklere göre diş çürüklerine neden olabileceği gibi koruyucu özellik de gösterebilmektedirler.

Günümüzde ağız ve diş sağlığı sorunları küresel yaygınlıkları ve tedavi edilmemiş olguların çokluğu dikkate alındığında karşımıza önemli bir halk sağlığı sorunu olarak çıkmaktadır. Diş ve diş etlerinin sağlıklı olması yani ağız sağlığının korunması bireyin sadece fizyolojisini değil, psikolojisini ve yaşam kalitesini de içine alan genel sağlığının korunmasında ve sürdürülmesinde son derece önemlidir.

Beslenme, ağız ve diş sağlığının ayrılmaz bir parçasıdır ve bilimsel ve epidemiyolojik veriler ağız ve diş sağlığı ile beslenme arasında sinerjist bir etkileşim olduğunu göstermektedir.Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, sigara ve alkol kullanımı ile yetersiz ağız bakımı ağız ve diş sağlığı için önemli risk faktörleri arasında belirtilmektedir. Gelişmiş ülkelerde özellikle yaşam biçimi ve beslenme alışkanlıklarındaki değişim diş çürükleri insidansının artmasına neden olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ağız sağlığının geliştirilmesinde, ağız ve diş sağlığı sorunlarının önlenmesinde beslenmenin önemi vurgulanmaktadır.

Yorum Yapın