Menopozda Osteoporoz Ve Beslenme

1 813

Menopoz döneminde yaşa, vücut ağırlığına, hormonal değişikliklere, genetik ve ırka, diyet ile ilişkili faktörlere, yaşam şekli ve hastalıklara bağlı olarak osteoporoz riski artış gösterebilmektedir. Diyetle çeşitli mineral ve vitaminlerin alım yetersizliği veya fazlalığı, gazlı ve kafeinli içeceklerin tüketimi, sigara ve alkol tüketimi kemik mineral yoğunluğunun düşmesine ve osteoporoza neden olabilmektedir.

Kadınlarda menopoz sonrasında negatif Ca dengesi görülmekte, Ca emilimi azalmakta ve osteoporoza eğilim artmaktadır. Diyet ile yeterli Ca alımının maksimum doruk kemik kütlesi ile ilişkili olduğu ve osteoporoz gelişimini önlediği belirtilmektedir.

Yağda çözünen vitaminlerden biri olan D vitamini, hormon benzeri fonksiyonlara sahip bir grup steroldür. En önemli etkisi Ca, fosfor metabolizması ve kemik mineralizasyonu üzerine olan D vitamini; Ca emilimini kolaylaştırır, PTH salınımını baskılar. D vitaminin aktivasyonu için östrojen gereklidir. D vitamininin aktif formuna dönüşmesini sağlayan 1α-hidroksilaz enzimi böbrekte östrojen kontrolü altında çalışmaktadır. 1,25(OH) D vitamininin azalması sindirim sisteminde Ca ve fosfor emilimini negatif yönde etkilemekte, böylelikle kemikte mineral matriks çözülmesi ve osteoklastik aktivitenin artması ile osteoporoza zemin hazırlamaktadır.

Kafeinin yükse miktarlarda alımı (330 mg/gün veya günde 4 fincan kahve tüketimi) kemik kaybına ve Ca emilimini olumsuz yönde etkileyerek idrarla yüksek miktarda kalsiyum atımına sebep olmaktadır.Günlük 330 mg kafeinve 600 ml/gün’den fazla kahve tüketiminin özellikle düşük kalsiyum alımı olan kadınlarda osteoporotik kırıkları artırdığı belirtilmektedir.

Sigara kullanımının, osteoporoz  ve kırık oluşumunda önemli bir risk faktörü olduğu. Sigara içen kadınların ortalama 1-2 yıl daha erken menopoza girdikleri ve disamenore, premenstruel gerginlik, düzensiz regl ve amenore görülme sıklığının yüksek olduğu ve bu kadınlarda düşük kemik mineral yoğunluğuna eğilim olduğu bildirilmektedir.

Sigara ve alkol kullanımı, düşük antioksidan alımı, besin yetersizliği, aşırı fiziksel aktivite ve aşırı kafein tüketimi gibi oksidatif stres yaratan faktörlerin osteoporoza yol açan kemik kaybı oranını yükselttiği görülmüştür.

1 yorum
  1. Esra diyor

    Menapoz sonrası kilo aldım bu dönemde çok yardımcı oldunuz teşekkur ederim .

Yorum Yapın