Gıda Katkı Maddeleri Sağlığımızı Tehdit Mi Ediyor?

0 379

Gıda Katkı Maddesi Nedir? Besinlere Eklenme Amaçları Nelerdir?

Gıda katkı maddeleri genel anlamda tek başına gıda olmayan; ancak gıdalara üretim, işleme, depolama veya ambalajlama aşamalarında katılan madde veya madde karışımları olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde ev dışında çalışmanın atması, evde besin hazırlamanın azalması ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi daha kısa sürede tüketilebilen hazır yiyeceklere olan talebi artırmış ve böylece gıda katkı maddelerinin kullanımı bir gereklilik olmuştur.

Gıda katkı maddeleri;  besinlerin görünüş, tat, yapı gibi özelliklerini korumak veya iyileştirmek, besinlerde meydana gelebilecek istenmeyen değişiklikleri engellemek, son ürünün kalitesini arttırmak ve raf ömrünü uzatmak, besinlerdeki mikrobiyal bozulmaları önlemek amacıyla besinlere eklenmektedir.

Gıda Katkı Maddelerinin Sağlık Üzerine Etkisi

Bir gıda katkı maddesinin ilgili otoritelerce belirlenmiş ve kabul edilen ADI değeri kadar kullanımının herhangi bir sağlık riski oluşturmayacağı kabul bildirilmektedir. Ancak toplumda alerjiye yatkınlığı olan bazı bireylerin alerji nedeni olan maddeden uzak durması gerekmektedir. Bu maddeler gıda katkısı olabileceği gibi herhangi bir besin içerisinde doğal olarak da bulunabilmektedir. Diğer bir risk grubu ise bebekler ve çocuklardır ve yetişkinlerden daha duyarlıdırlar. Bu nedenle, üretilen bebek mamaları ve ek besinlere eklenebilecek katkılar tebliğler ile düzenlenmiştir. Ayrıca bazı metabolik hastalıklara (fenilketonüri, çölyak gibi) sahip bireylerin de diyetlerinden çıkarmaları gereken besin öğelerinin bulunduğu gıdaları tüketmemeleri gerekmektedir. Bu risk grupları için gerekli uyarılar gıda ambalajlarında bulunmaktadır.

Sonuç olarak; gıda katkı maddelerinin besinlere eklenmesi, konusunda uzman bireylerin oluşturduğu komisyonlarca yürütülen çalışmalarla düzenlenmektedir. Yetişkin bireyler için önerilen miktarlarda, belirli gıdalarda belirli şartlar ve amaçlar için sınırlandırıldığında sağlık açısından zararlı değildir. Tüketicilerin etiket bilgilerini okumaları ve ulusal ve uluslararası otoritelerin belirlediği miktarlarda katkı maddesi içeren gıdaları tercih etmelerinde fayda vardır.

Yorum Yapın