Gebelikte Omega-3 Yağ Asitlerinin Anne ve Fetus Sağlığı Üzerine Etkileri

1 854

Beyin ve retina gelişiminde, immün sistem fonksiyonlarında ve kardiyovasküler hastalıklardan korunmada olumlu etkileri gösterilen omega-3 yağ asitleri, kadın yaşamındaki doğal fizyolojik durumlardan birisi olan gebelik döneminde de önemlidir. Gebelikte ve doğum sonrası (postpartum) dönemde balık ve diğer deniz mahsulleri ya da diyet takviyesi şeklinde alınan omega-3 yağ asitlerinin, hem fetüs hem de annenin sağlığı üzerine etkileri bilinmektedir. Gebelik süresince omega-3 yağ asitlerinin takviyesinin fetal/neonatal gelişim üzerine olumlu etkisi ile omega-3 yağ asitlerinin takviyesinin doğumun başlamasına neden olan proinflamatuar eikozonoidlerin üretimini azaltarak gebelik süresini uzattığı ifade edilmektedir. Ayrıca, gebelik sırasında omega-3 yağ asitlerinin aktif olarak anneden bebeğe geçmesi ile annenin depolarının ciddi şekilde tükenmesi sonucunda  postpartum depresyona neden olduğu düşünülmektedir.

Esansiyel bir yağ asidi olan α-linolenik asit besinsel olarak kolza ve keten tohumu yağı, balık yağı ve çok az miktarda da ceviz yağında bulunmaktadır. Eikozapentoenoik asit (EPA) ve dokozahekzaenoik asit (DHA) beyin dokusu ve retinanın yapısına katılan veα-linolenik asitten elde edilen en önemli omega-3 yağ asitleridir.İnsanlarda diyetin omega-3 yağ asitleri bakımından yetersiz olması deride kuruma şeklinde bazı deri lezyonları, kardiyovasküler sorunlar, büyümede gerileme, depresyon, öğrenme eksikliği gibi sorunlara neden olmaktadır.

Gebelikte ve postpartum dönemde balık ve diğer deniz mahsulleri ya da diyet takviyesi şeklinde alınan omega-3 yağ asitlerinin, hem fetüs hem de annenin sağlığı üzerine etkilerini değerlendiren birçok çalışma mevcuttur.

Sonuç Ve Öneriler

Gebelikte ve postpartum dönemde diyetle ya da diyet takviyesi şeklinde omega-3 yağ asidi alımı, hem bebeğin retina ve beyin gelişimi hem de annenin postpartum depresyondan korunması açısından önemlidir. Fakat gebelik döneminde fetus üzerine zararlı etkilere sahip ve içerdiği cıva miktarı daha yüksek olan derin deniz balıkları tercih edilmemelidir.

1 yorum
  1. Simge diyor

    ???

Yorum Yapın