Argan Yağı ve Sağlık

0 386

Argan yağı yüzyıllar boyunca Fas’ın güneybatısında yaşayan insanlar tarafından yemeklik, kozmetik ve hatta tıbbi amaçlı kullanılmıştır. Fas halkının günlük yağ gereksinmesinin %25’ini karşılayan argan yağı, argan ağacının  meyvelerinden geleneksel yöntemle, soğuk-press yöntemiyle ve solvent ekstraksiyon yöntemi ile elde edilir. Genel olarak özellikle oleik ve linoleik asit (yaklaşık %44.8 ve %33.7) olmak üzere doymamış yağ asitlerinden zengindir (%80) ve oleik asit linoleik asit oranı 1.25 ‘tir. Argan yağının tokoferol, polifenol, CoQ10 ve melatoninin içeriği de yüksektir. Antioksidan molekülleri yüksek miktarda içerdiği için yüksek antioksidan kapasitesi olan bir ürün olarak adlandırılır.

Argan yağı kullanım alanlarına ve özelliklerine göre sızma, ekstra sızma, yemeklik, zenginleştirilmiş, kozmetik-güzellik amaçlı, argan yağı gibi farklı amaçlarla üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Argan Yağının Faydaları

Son yıllarda argan yağına olan ilginin artması hastalılarla ilişkisi üzerinde çalışmalar yapılmasına sebep olmuştur. Yapılan çalışmalarda argan yağının antitrombotik, homeostazı sağlama, antiaterojenik, antidiyabetik ve antihipertansif etki gösterdiği bulunmuştur. Kardiyovasküler hasalıklar ile ilgili çalışmalarda LDL kolesterolü azaltıcı, hiperlipdemi ve hiperkolesterolemiye karşı koruyucu etkiler gösterdiği bildirilmiştir. Kanser üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu söyleyen çalışmalar da mevcuttur. Ayrıca obezitenin metabolik etkilerini azalttığı da ifade edilmektedir.

Yorum Yapın